Yakını Ölen Kimsenin Okuyacağı Dua

Peygamber Efendimiz ( sav ) buyurdular ki, bir kimse yakını öldüğü zaman şu duayı okusun:
Okunuşu: İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn* Allâhümme ın- deke ahtesibü müsıybetî fe’cürnî fîhâ ve ebdilnî bihâ hayran minhâ

Anlamı:

Biz Allah Teâla’nın kullarıyız ve öldükten sonra da O’na döneceğiz. Ey Allah’ım! Uğradığım musibetin senin katından olduğunu biliyorum. Bu musibetin ecrini ver ve bunu hayra dönüştür.
Resulullah ( sav ) bir hadiste de şöyle buyurur: Sizler bir hastanın veya ölünün yanında bulunduğunuz zaman hayır söyleyin. Muhakkak ki, melekler sizin orada konuştuklarınıza âmin derler.
Ayrıca Hasan basri hazretlerinden rivayet olunmuştur: Ölmüş olanlardan bir kimse ile rüyada buluşup görüşmek isteyen kimse yatsı namazını kıldıktan sonra dört rekât bir nafile namazı kılıp her rekâtında zammı süre olarak tekasür süresini okuyarak namazını tamamlar. yatağa gelince:’Allah’ım!……………… kimse ile görüşmek istiyorum.Bulunduğu durumunu bana göster’ der,uyursa,Allahü teala’nın izni ile kendisine gösterilir.
Tekasür suresi Okunuşu: El hâkümüt tekâsür. Hattâ zürtümül megâbir. Kellâ sevfe ta’lemûn. Sümme kellâ sevfe ta’lemûn. Kellâ lev ta’lemûne ilmel yagîn. Le tera vünnel cehîm. Sümme le tera vünnehâ aynel yagîn. Sümme le tüs’elünne yevme izin anin naîm.

Anlamı:

Çoklukla övünmek sizi oyaladı. Mezarları ziyaret edinceye ölünceye dek. Hayır, ileride bileceksiniz. Yine hayır, ileride bileceksiniz.. Elbette cehennemi görürsünüz. Nitekim onu, yakın bir gözle göreceksiniz. Sonra, o gün nimetlerden hesaba çekileceksiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close