Ramazan Ayının İlk Günü Okunacak Dua

Ramazan ayı 11 ayın sultanıdır. Ümmet-i Muhammed’in ayıdır. Gündüzleri oruçla, geceleri teravih namazlarıyla ihya edilir. Ramazan-ı şerif Kur’an ayıdır. Bu itibarla, Kur’an okumasını bilen herkes bu ayda bir hatim yapmalıdır.
Ramazan ayının ilk gecesi gusledilir ve Resulallah ( sav )’ın okuduğu şu dua okunur.
Allah’ım! Ramazan ayı girmiş bulunuyor. Allah’ım! Ey Qur’an’ı indirdiğin ve onda hidayeti beyan eden ve Hakkı  batıldan ayıran nişaneler kıldığın ramazan ayının Rabbi! Allah’ım! Ramazan ayını bizim için bereketli kıl ve onun orucunu tutmada ve namazını kılmada bize yardımcı ol ve onu bizden kabul buyur.
İmam Zeyn-ul ‘Abidin tarafından rivayet edilen “Cevşen-i Kebir” duasını okumak. Çokça Qur’an okumak. Her ayın başında olduğu gibi bu ayın başında da, Allah’a yakınlık kastı ile iki rekat namaz kılıp, sadaka vermek sünnettir. İlk günün bir başka duası da şu şekildedir:
Allah’ım! Bu günde tuttuğum orucu, gerçek orucu tutanların orucu gibi ve ibadetimi gerçek ibadet edenlerin ibadeti gibi kıl. Bu günde beni gafillerin uykusundan uyandır. Suçumu bu günde bağışla. Ey âlemlerin İlahı! Affet beni, ey suçluları affeden Rabbim!
Şaban’ın son gününü Ramazan’ın ilk gününe bağlayan gece, akşamla yatsı arasında 2 rekât teşekkür namazı kılınır.  “Ya Rabbi, Ramazan-ı şerif ile müşerref kıldığın için, denilir ve namaza durulur. Fatiha-i şerife’den sonra birinci rekâtta 1 İnnâ a’taynâkel-kevser…, ikinci rekâtta 1 İhlâs-ı şerif okunur. Namazdan sonra; 70 İstiğfar-ı şerif, 70 Salavat-ı şerife (Salât-ı Münciye okumak efdaldir) okunup dua yapılır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close