Namazı Neden Sürekli Kılamıyoruz

Namaz dinin direğidir. Bir müslümanın Allah ile samimi sohbeti dertleşmesi,tövbesi ve bence Allah’ı kalben hissetmedim en iyi yoludur.Ahir zamanda namaz kılan insan sayısı hayli azdır.Eskiden dedelerimiz ve ninelerimiz sabah namazında kalkar yatsı namazından sonra yatardı.

Yani namazın vakitlerine göre yaşarlardı. Şimdi sistem değişti insanların büyük çoğunluğu ezan okunduktan birkaç saat sonra kalkmaya gece on iki bir gibi yatmaya başladı. Haliyle de namazın ilk adımı olan sabah namazı göz ardı edildi.Bunun dışında dini kitapları az okumuş olmakta zamanla insanı namazdan uzaklaştırır.Çünkü ancak bilinçli bir beyin ve namaz sevgisi olan bir kalp ona yönelir.

Yani insan bilmediği sevmediği şeyden zamanla uzaklaşır. Tabi küçük yaşta namaza başlamakta namazın sürekli olmasını destekler. Anne ve babanın bu konuda örnek olması gerekli.Ailelere baktığımızda anne ve baba namaz kılarsa çocukları da kılıyor. Arkadaş ortamı da bu anlamda çok etkilidir.Namazı sırf cennet için değil Allah sizden bunu istediği için yerine getirmelisiniz.

Namazın amacı müminlerin kendini tartıp eleştirip çeki düzen vermesi amacıyladır. Kafe de arkadaşlarınızla iken kendinizi çok fazla eleştiremezsiniz.Evde yalnızken daha rahat eleştirirsiniz. Ama namaz kılarken çok doğru bir vicdan terazisiyle eleştirirsiniz.

Namaz bir girmiş olabileceği en doğru yoldur.Namazı bir alışkanlık haline getirmek ise zaman ister.Bu zaman kimi zaman bir hafta kimi zaman iki kimi zaman da bir aydır. Bu süreden sonra artık namaz sizin yoldaşınız olur…

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da okumalısın

Close
Close