Kız Çocuk Cenaze Duası

Cenaze namazı ölen kişi kimse için kılınır ve ona göre dua edilir. Yani ölen erkek ise farklı dua, kadın ise farklı dua edilir. Cenaze duası 3. Tekbirden sonra şu şekilde yapılır.
Bismillahirrahmanirrahim
Allâhümmağfirlihayyinâ ve meyyitinâ ve şâhidinâ ve gâibinâ ve kebîrinâ ve sağîrinâ ve zekerinâ ve ünsânâ. Allâhümme men ahyeytehûminnâfeahyihîalelislâmi ve men teveffeytehûminnâfeteveffehûalelîmâni ve öhussahâzelmeyyite birravhiverrâhativer rahmetivelmağfiretiverrıdvân.Allâhümme in kânemuhsinenfezid fî ihsânihî ve in kânemüsîenfetecâvezanhü ve lakkıhil’ emnevelbüşrâvelkerâmetevezzülfâbirahmetikeyâerhamerrâhimîn.

Anlamı:

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın adıyla
Allâh’ım! Bizim dirilerimizi, ölülerimizi, hâzır ve gâib olanlarımızı, büyüklerimizi ve küçüklerimizi, erkeklerimizi ve kadınlarımızı afv ü mağfiret buyur. YâRabb! Bizden yaşattıklarını İslâm üzere yaşat. Bizden öldürdüklerini iman üzere öldür. Bilhassa bu ölüyü kolaylığa, rahatlığa, mağfirete, rızâna erdir. YâRabb! Eğer bu ölü, muhsin ise ihsanını artır; ve eğer yaramaz bulunmuş ise affet. Kendisine emniyet, beşâret, kerâmet ve kurbaniyetnasib buyur, rahmetinle, ey erhamerrâhimîn.
Eğer ölen kişi kız çocuk ise”Niyet ettim Allah rızası için hazır olan cenaze namazını kılmaya, şu kız çocuğu için duaya, uydum imama” diye niyet edilir ve yukarıda belirtilen cenaze duasında alel îmâni” den itibâren şöyle okunur:  Allâhümmec’alhâ lenâ feratan vec’alhâ lenâ ecran ve zuhrâ. Allâhümmec’alhâ lenâ şâfiaten ve müşeffeaten.

Anlamı:

Allahım! Onu bize, önden gönderilmiş bir sevap sebebi kıl, onu bizlere bir şefaatçi ve şefaatı kabul edilmiş yap.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da okumalısın

Close
Close