Ezan Okunurken Okunacak Dua

Peygamber Efendimiz ( sav ), bir hadisinde “ezan nidasını işittiğinizde, siz de müezzinin söylediklerini söyleyiniz.” buyurmuşlardır. Bu hadise uyarak Müslümanlar, ezandaki sözleri tekrar ederken, şehadetleri de tekrar edip kavlen icabet etmeleri gerekir. Peygamber Efendimiz ( sav ), buyurdu ki: “Ezan okunurken şu duayı okuyun”: Ve ene eşhedü en la ilahe illallahü vahdehü la şerikeleh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve relüh ve raditü billahi rabben ve bil islami dinen ve bi Muhammedin sallallahü aleyhi ve selleme resulen nebiyya.
Yine bir hadisi şeriflerinde buyurdular ki; “Ey benim ümmetim. Ezan bitince şu duayı okuyunuz.” : Allahümme rabbe ha zihid-davetit-tammeti ves-salatil-kaimeti ati Muhammedenil-vesilete vel fadilete ved-dereceter-rafiate veb ashü makamen mahmüdenil-lezi ve adtehü inneke la tuhlifül-miad.
Ezan okunurken Hayyalessalah ve Hayyalelfelah da La hevla vela guvvete illa billah denir.
Akşam ezanının okunduğu esnada, şu şekilde de dua etmek tavsiye edilmiştir: “Allah’ım, Şu an gecenin gelişi, gündüzün gidişi ve davetçilerin ( müezzinlerin ) sesleri, Akşam Namazı vaktinin girişidir. Bunar hürmetine beni bağışla.”
Ve ezan bitince de: “Tanıklık ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve Hz. Muhammed, O’nun kulu ve elçisidir. Ey bu güzel ve olgun davetin ve kılınacak namazın Rabbi Allah’ım! Peygamberimiz Muhammed’e ( sav ) Hakk’a yaklaşma, üstünlük, yüksek makamlar, Cennete ve ötesine ulaşmayı lütfet. Onu kendisine vaat ettiğin övülmüş makama ulaştır.” duasının ardından Fatiha suresi okunur.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close