Evladın Hayırlı Olması İçin Okunacak Dua

Hepimiz hayırlı bir evlat yetiştirmek isteriz. Evlendiğimizde hayırlı bir çocuk dünyaya getirmek için dua ederiz veya bizim için böyle dua edilir. Peygamber Efendimiz ( sav )’inde belirttiği gibi: “Anne-Babanın duası, Peygamberler duası gibidir.” sözünü ilham alarak Allah’a bol bol dua etmeli ve hayırlı evlat istemeliyiz. Yüce Allah Ali İmran Suresi, 38. Ayette de belirttiği gibi: Rabbi heb lî mil-ledunke zurriyyeten tayyibeten inneke semîudduâ’.

Anlamı:

“Ya Rabbi! Bana kendi katından çok temiz bir nesil (çocuk) bahşet. Muhakkak ki sen duayı hakkıyla işitensin.” ve
Furkan suresinin 74. Ayetinde ise Yüce Allah şöyle buyurmaktadır. Rabbenē heb lenē min ezvēcinē vezurriyyētinē gurrate eğyuniv-vec alnē lilmuttegîne imēmē. 

Anlamı:

“Ey Rabbimiz! Bize eşlerimizden ve nesillerimizden gözler(imizin) nuru (olacak iyi insanlar) lütfet ve bizi (fenalıktan) sakınanlara rehber yap.” ayetlerini bol bol zikir haline getirerek Allah’a dua etmeli ve hayırlı evlat dilemeliyiz.Ayrıca hayırlı evlat için Furkan suresindeki şu ayet sure biçiminde tavsiye edilmiştir.
Bismillahirrahmanirrahim
Vellezine yegülüne Rabbena heb lenamin ezvacina ve zurriyyatina gurrate ağyuniv vec’alnalil muttegine imama.

Anlamı:

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın adıyla
Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir.” Ayeti de bol bol okunarak, Allah’a dua ve niyaz edilmelidir.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 1. Evladım söz dinlemiyor okula gitmek istemiyor kendi başına buyruk davranıyor….! Ne yapacagımı şaşırmış durumdayım. Lütfen acil yardım edin

  1. Çocuğunuz için bol bol dua okuyun. Ve elinizden geldiği kadar yumuşak ve hoşgörülü davranın.

 2. Selamün aleyküm hocam benim bi kızım var 2 yaşında ama hiç kimseyi dinlemeyi kimseden çekinmiyor beni çok zorluyo hocam ne yemek yiyo nede düzgün yatiyo sinirlerimi çok bozuyo sizden yardim istiyorum hocam sinir hastasi olcam resmen dayanamiyorum artik

   1. Aleykümselam yemek için cep telefonundan veya tabletten çizgi film izleterek yedirebilirsiniz. Yatma konusuna gelince de sabahları erken kaldırın akşamları erken uyur ve uyku düzenini bu şekilde kontrol edebilirsiniz.Lütfen çocuğunuza bağırmayın, vurmayın ve şiddet uygulamayın işler daha kötüye gidebilir. Bol bol dua okuyun ve hayırlısını isteyin.

    1. Hocam yemek konusunda ayni şeyleri yapıyorum ama uyku değil bide beni hiç dinlemiyo sadece beni değil kimseyi dinlemeyi bi dua ne olur

    2. Hocam çok fazla sinirliyim ve bağırıyorum ama elimde olmadan bazen şiddet uyguluyorum ve çok kötü oluyorum lütfen.bana cvp. Verin ne olur

 3. Lütfen çocuklara şiddet uygulamayın. İlerde çocuğunuz çok asi olabilir. Şu an küçük olduğu için hiç bir şeyin farkında deildir, büyüdüğü zaman inanın değişecektir. Ayrıca bol bol dua etmenizin de yararlı olacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close