Eve Girerken Ve Evden Çıkarken Okunacak Dualar

Birisi fakirlikten ve geçim darlığından Resulullah (Sallalahü Aleyhi ve Sellem)’e şikâyette bulundu. Resulullah (Sallalahü Aleyhi ve Sellem) Ona:
– Evine girerken sağ ayağınla gir ve girdiğin vakit kimse varsa, selam ver. Eğer yoksa Benim üzerime selam (salavat) getir ve bir defa İhlas suresini oku” buyurdu.
O kimse Peygamber Efendimiz ( sav)’in bu emirlerini yaptı. Allah’u Teala da ona bol rızık verdi.
Peygamber Efendimiz ( sav ) buyurdu ki: “Bir kimse evine girdiği zaman (aşağıdaki duayı) desin, sonra da ailesine selam versin.”
Bismillahirrahmanirrahim
Allahümme inni es’elüke hayra’l-mevlisi ve hayra’l-mahreci. Bismillahi velecnâ ve bismillâhi haracnâ ve alâ’llâhi rabbenâ tevekkelnâ

Anlamı :

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın adıyla
Allah’ım, Senden giriş ve çıkışlarımın hayrını dilerim. Allah’ın adıyla girdik ve yine Allah’ın adıyla çıkarız. Ancak, Rabbimiz olan Allah’a güvenip dayanırız.
Şayet eğer evde kimse yok sa “es-Selâmü aleynâ ve Alâ ıbâdillahı’s-sâlihin” yani “Selam bize ve Allah’ın salih kulları üzerine olsun” şeklinde selam verir ve arkasından bir kere ihlas suresini okuyup eve girerse, Allah’u Teala o kimseyi fakirlikten kurtarır.
Resûlullah Efendimiz’in (s.a.v.) Hâne-i Saâdet’inden çıkarken okuduğu duâsı şöyledir:
“Bismillâh. Tevekkeltü alellah. Allahümme innî eûzü en udille ev udalle. Ev ezille, ev üzelle. Ev ezlime, ev uzleme. Ev echele, ev yüchele aleyye.

Anlamı :

Allah’ın ism-i şerifini zikrederek evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah’a tevekkül ediyorum. Allah’ım, doğru yoldan sapmaktan, başkalarını saptırmaktan; hataya düşmekten, başkalarını da düşürmekten; haksızlık etmekten, haksızlığa uğramaktan; hürmetsizlik ve cahillik etmekten, yahut bunlara maruz kalmaktan sana sığınırım.”

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da okumalısın

Close
Close