Duada Ellerin Durumu Nasıl Olmalıdır

Yakarma esnasında avuçlar yukarıya gelecek şekilde elleri açık tutmak, talep ve niyazın anlamına uygun bir haldir. Ellerin yukarıya, göğe doğru kaldırılması Allah’ın gökte, belli bir mekanda oluşundan değil, göklerin yücelik ve azameti temsil etmesi sebebiyledir. Peygamber Efendimiz (sav) yakarış ederken kimi zaman koltuklarının beyazlığı görünecek kadar ellerini kaldırırdı. Hz. Peygamber (sav) buyuruyor ki; “Allah’a avuçlarınızı yukarıya getirerek yakarma edin, ellerinizin tersini değil. Duayı bitirdiğiniz vakit da ellerinizi yüzünüze sürün.”. Sadece, Hz. Peygamber (sav)’in, bela ve musibetler esnasında yakarma ederken avuçları yere bakacak şekilde yakarış etmiş olduğu de rivayet edilmiştir.
Rasulüllah’ın ellerini kaldırmadan da yakarma etmiş olduğu rivayet edilmiştir
Yakarma esnasında düzgüsel olarak omuz hizasına kadar kaldırılan ellerin arası düzgüsel aralıkta tutulur. “Hz. Peygamber (sav) yakarma esnasında ellerini bir araya getirdi.” şeklindeki rivayet, “ellerini bir hizada tuttu; biri aşağıda, biri yukarıda değildi.” şeklinde yorumlanmıştır.
Namazlardan sonrasında yada başka zamanlarda yakarma ederken elleri yüze sürmek, duada el kaldırıldığında sünnettir . El kaldırmadan yakarma edilmiş olduğu süre, ellerin yüze sürülmesi gerekmez.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close