Cuma Namazında Okunacak Dualar

Yıl içinde ramazan ayı, geceler içinde Kadir Gecesi ne kadar önemli ise günler içinde cuma günü de o kadar önemlidir. Çünkü cuma günü Müslümanların bir araya geldikleri ve cemaatle haftalık ibadetlerini ifa ettikleri önemli bir gündür. Cuma günü Müslümanların en önemli görevi haftalık ibadet olan cuma namazını kılmalarıdır. Cuma suresinde yüce Allah bütün müminlere şöyle seslenmektedir: “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.” (Cuma, 9)
Cuma gününde bir saat vardır ki Müslüman, bu saate isabet ederek hayırlı bir şey isterse Allah ona istediğini verir. Anlamında ki Peygamberimizin sözüne uyarak dua ve niyazda bulunurlar. Cuma namazı; 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz ve 4 rekat son sünnet olarak kılınan bir namazdır. Cuma namazında çeşitli namaz sureleri ve Kur’an’dan ayetler okunabileceği gibi Peygamber Efendimiz ( sav )’in de dediği gibi; “ Kişinin Rabbine en yakın olduğu zaman alnını secdeye koyduğu zamandır.” Hadisine dayanarak, secde de iken dileklerimizi, hacetlerimizi ikramı bol olan Yüce Allah’tan dileyebiliriz.
Cuma namazında okunan bazı sureler; Sübhaneke, Ettehiyyâtü, Allâhümme Salli ve Allâhümme Barik, Rabbenâ âtina ve Rabbenâğfirli, Kunut Duaları, Fatiha, Fil, Fatiha, Kureyş, Maun, Kevser, Kafirun, Nasr, Tebbet, İhlas, Felak ve Nas sureleri Cuma namazının çeşitli bölümlerinde okunabilinir.  

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close