Cenaze Geçerken Okunacak Dualar

Cabir b. Abdullah şöyle nakletmiştir: Yanımızdan bir cenaze geçmişti. Resulullah ( sav ) hemen o cenaze için ayağa kalktı. Biz de ona uyarak kendisi ile beraber ayağa kalktık ve: “Ey Allah’ın Resulü! Bu bir Yahudi kadınının cenazesidir.” dedik. Bunun üzerine Hz. Peygamber ( sav ): “Şüphesiz ölüm korkunç bir şeydir. Cenazeyi gördüğünüzde hemen ayağa kalkınız.” buyurmuştur.
Bir diğer rivayette ise; Kays b. Sa’d ile Sehl b. Huneyf, Kadisiyye’de bulunurlarken yanlarından bir cenaze geçti. Bunlar ayağa kalktılar. Kendilerine; bu cenaze, bu yer halkındandır, denildiğinde Kays ile Sehl de: Resulüllah’ın ( sav ) yanından bir cenaze geçmişti. Allah Resulü, ayağa kalktı. Bunun bir Yahudi cenazesi olduğu kendisine bildirildiğinde: “Bu da bir insan değil mi?” buyurdu.
Yoldan cenaze geçerken, cenazeye saygı duruşunda bulunulmaz ancak yoldan geçerken ayağa kalkılıp okunur, dua edilir. Peygamber Efendimiz ( sav ) bir kabrin yanından geçerken yanındakilere “Selam size ey mü’minler yurdunun sakinleri!” diyerek selam vermelerini emir buyurmuşlardır. Mezarlıktan geçerken  Fatiha ve İhlas suresi okunur, o mezarlıkta yatan Müslümanların ruhuna bağışlanır. Peygamberimiz cenaze geçerken şu duaları okuduğu bildirilmiştir.

Dua: Sübhânallâhi lâ yemût.

Anlamı:

Ezeli ve ebedi hayat sahibi Allah’ı takdis ederim.

Bir başka dua: Lâ ilâhe illallâhu’l-hayyüllezî lâ yemût.

Anlamı:

Ölmeyen ve devamlı hayat sahibi olan Allah’tan başka ilah yoktur.
Bismillah ve milleti resûlillahi sallallahü aleyhi ve sellem.
Resulü Ekrem Efendimiz cenaze kabire konulunca bu duaları okurlardı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close