Baba Sevgisini Kazanmak İçin Okunacak Dualar

Baba, anneyle beraber anılır hep. Arapçadaki “ebeveyn” ifadesi baba menşelidir. Türkçemizde ise o iki kutsi varlıktan bahsederken “anne-baba” deriz. Bizi dünyaya getiren besleyip büyüten anne ve babamızdır. Onlar olmasaydı biz de olmazdık. Bu yüzden anne ve babamızın üzerimizde sayılamayacak kadar hakları vardır. Bunun için onlara iyilik yapmamız gerekiyor. Hz. Peygamber ( sav ), anne-babanın yüzüne şefkatle bakmanın dahi ibadet ve sevap sayıldığı hususunda şöyle buyurmuştur:  Kim ana-babasının yüzüne şefkat ve merhametle bakarsa, Allah Teâlâ onun için makbul olan bir haccın sevabını yazar. Bir diğer hadiste ise Resullullah ( sav ), şöyle buyurur: Ana babasına hizmet edenin ömrü bereketli ve uzun olur. Onlara karşı gelenin, asi olanın ömrü bereketsiz ve kısa olur.
Anne ve baba hakkı için okunacak dualar:
”Rabbenagfir liy ve li valideye ve lil mü’miniyne yevme yek’ümül hisap.”

Anlamı:

“Ey Rabbimiz! Herkesin hesaba çekileceği günde beni, ana- babamı ve müminleri bağışla.”
Başka Bir Anne Baba Duası
Vahfid lehüma cenahaz zülli miner rahmeti ve kul rabbir hamhüma kema rabbeyaniy sagıyra.”

Anlamı:

İkisine de acıyarak tevazu kanatlarını indir. Ve şöyle de: “Ey Rabbim! Onların beni küçükten terbiye edip yetiştirdikleri gibi, sen de kendilerine merhamet et.”
Bir Diğer Anne Baba Duası
Rabbigfirliy ve li valideye ve limen dehale beyyite mü’minen ve lil mü’ miniye vel mü’minat ve la tezidiz zalimiyne illa tebara

Anlamı:
Ey Rabbim! Bana, babama, anama, mümin olarak evime girene ve bütün inanmış erkek ve kadınlara mağfiret buyur. Zalimlerin de sadece helakini artır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close