Arefe Günü Edilecek Dualar

Arefe günü bayramı müjdeleyen, bayramın geldiğini haber veren kutsal gündür. Arefe günü gibi kutsal günlerde edilmesi çok sevap olan dualar ve zikirler vardır vardır. Bu dualar ve zikirler şu şekildedir:
Bismillahirahmanirrahim. Kul hüvellahüehad. Allahüssamed. Lem yelid velam yuled. Ve lem yekün lehü kufüven ehad.
La ilahe illellahü vahdehü la şerike leh, Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey`in kadir.
Allahümme salli ala Muhammedin ve enzilhül muk`adel mükarrebe ındeke yevmel kıyameh.
La ilahe illellahü vahdehü la şerike leh, Lehül mülkü ve lehül hamdü biyedihil hâyrû vehüve alâ külli şey’in kadîr.
Peygamber efendimiz ( sav ) Arefe günü ve gecesinde:
“Sübhânellezi fi’s-semâvâti arşuhu. Sübhanellezi fi’n-nâri sultânühu. Sübhanellezi fi’l-kubûri kadâuhu. Sübhanellezi fi’l-hevâi rûhuhu. Sübhânellezi raa’s-semâe bigayri amedin. Sübhânellezi vadaa’l-arda. Sübhânellezi lâ melcee illâ ileyhi.” Duasını etmek çok hayırlı ve çok sevaptır şeklinde buyurmuştur.
İslam alimlerinden İmam-ı Tirmizi, peygamber efendimizin; Duânın hayırlısı arife günü yapılan duâdır,” buyurarak peygamber efendimizi ( sav ) arefe günlerinde: ‘’ Allahümme’c’al fi kalbi nûran ve fi basari nûran. Allahümme’şrah li sadri ve yessir li emr” duasını okuduğunu ve bu duanın anlamının ise:
“Allah’ım, kalbimi, gözümü, gönlümü nûrlu kıl. Allah’ım, kalbime genişlik, işlerime kolaylık ver.” Şeklinde olduğunu belirtmiştir.
Arefe günlerinin hayırlı günler olması nedeniyle ve bayram müjdesi vermesinden dolayı Allah’a hamd etmek için hamd duası veya şükür duası da okunacak dualar arasındadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da okumalısın

Close
Close